Svi težimo ka savršenom belom osmehu. U toku života može se desiti promena boje zuba iz više razloga. Da li ste i vi na svojim zubima primetili neke od sledećih promena?
Promena boje zuba zbog konzumiranja obojene hrane i pića– ovo su promene koje najčešće viđamo. Braon ili crne fleke po zubima koje sami ne možete da operete četkicom za zube. Slične promene na zubima se javljaju i kod pušača.
Zubni kamenac– nastaje u procesu mineralizacije ostataka hrane na zubima. Kada se stvori, kamenac je nemoguće očistiti četkicom i pastom za zube, već je neophodno da ga stomatolog ukloni određenim instrumentima. Primetićete ga kao žućkaste naslage na zubima, u blizini desni. Kod pušača kamenac poprima tamnu boju.
Lečen zub– odnosno zub kojem je izvađen živac. Kompletna krunica zuba ima tamniju boju od ostalih zuba . U ovom slučaju boju je promeniosamo jedan zubi pacijenti to primete najčešće kada je u pitanju zub u regiji osmeha.
Amalgamska (crna) plomba– zbog svog sastava, vremenom ova plomba ispušta tamne pigmente. Oni mogu obojiti okolnu zdravu zubnu supstancu ili desni u blizini plombe.
Pigmentacija kod zaustavljenog karijesa– kada se na samom početku stvaranja karijesa zub odbrani, odnosno uspostavi se dobra higijena i ravnoteža u ustima, mesto na kojem je ovaj proces započet poprima tamniju, braon boju. Ako ova promena nije estetski problem, može da ostane na zubu i da se redovno kontroliše.
Povreda zuba– u slučaju kada je došlo do traume zubausled pada ili udarca, može doći do nekroze (umiranja) živca u samom zubu. Tada nastaje promena boje slična onoj kod zuba sa izvađenim živcem. Ceo zub je tamniji i jasno uočljiv u odnosnu na ostatak zubnog niza.
Tetraciklinski zubi– obojenost ovih zuba je u vidu braon linija u istom nivou. Nastaju u slučajevima kada se trudnicama i deci mlađoj od 8 godina davao antibiotik tetraciklin. U fazama razvoja zuba ovaj antibiotik utiče na prebojenost zuba koja je kasnije prisutna ceo život.
Razvojni defekti gleđi(dentinogenesis imperfecta) – dešava se kada u toku razvoja i mineralizacije zuba dođe do poremećaja ovog procesa usled traume ili bolesti. U ranom dobu su promene u vidu beličastih zamućenja gleđi. U kasnijim godinama promene poprimaju braon-narandžastu boju.
Fluoroza zuba– nastaje u područjima sa visokom koncentracijom fluora u vodi za piće. Promene u gleđi su u vidu belih mrlja. One su u počeku glatke i sjajne, ali kasnije mogu da se pretvore u udubljeni defekt na gleđi. To se dešava zbog loše mineralizacije takvih zuba.
Promena boje zuba – prevencija i terapija
Naslage na zubima u vidu kamenca, duvana i pigmenata od hrane redovno uklanjajte kod stomatologa, barem jednom godišnje. Ultrazvučnim skidanjem naslaga i poliranjem zuba dovešćete svoje zube i desni u zdravu i estetski zadovoljavajuće stanje.
Zube koji su promenili boju zbog vađenja živca ili traume moguće je pokušati izbeliti (unutrašnjom metodom). Ipak najčešće se ovakvi problemi rešavaju izradom keramičke krunice ili fasete.
Staru crnu plombu je potrebno zameniti novom belom (kompozitnom) plombom. Pravilnom tehnikom zamene plombe moguće je ukloniti sve prisutne pigmente, kao i sprečiti nastavak novih. Ukoliko zub nije u vidljivoj regiji osmeha, ne treba insistirati na uklanjanju svih pigmenata nastalih od stare plombe, zato što u nekim slučajevima to podrazumeva uklanjanje većih količina zdravog zubnog tkiva.
Tetraciklinski zubi i razvojni defekti gleđi se najteže zbrinjavaju. Kod takvih zuba stanje je moguće popraviti samo izradom keramičkih krunica ili faseta.
Bele mrlje na zubim, koje se još uvek nisu pretovrile u defekt, moguće je tretirati kod stomatologa preparatima za mineralizaciju zuba. Ukoliko je defekt u gleđi već prisutan, on se rešava postavljanjem plombe.
Konsultujte stomatologa ukoliko primetite neku od navedenih promena boje zuba. Važno je utvrditi da li je neka od promena koju ste primetili ipak karijes, a ne pigment ili naslaga.
Ukoliko niste zadovoljni bojom svih svojih zuba i želeli biste da imate bele zube, raspitajte se o procesu beljenja zuba kod svog stomatologa.
Poštovani Marko, zub kojem je izvađen živac može da traje isto koliko i zub kojem nije vađen živac. Ukoliko je veći deo zuba izgubljen, izrada krunice je tada pravo i sigurno rešenje. Ona će sačuvati zub od mogućnosti loma, što se često dešava kod ovakvih zuba.
Zanima me demineralizacija zuba,i kako se to moze rjesiti,imam tvrdi sloj bijelih naslaga,stomatolog mi je rekao da to nije karijes.Zanima me postoji li rjesenje za to? ☺
Poštovani Srđane, u zavisnosti od stepena demineralizacije gleđi, postoje određeni preparati koji se kroiste u stomatološkoj ordinaciji i koji rade na principu remineralizacije. Ti preparati imaju veliki klinički uspeh kod početnih i srednjih demineralizacija. Ukoliko su ta oštećena veća, tada je neophodno postaviti plombu na zub, iako on nije zahvaćen karijesom.
Pozdrav, od skoro sam primetio crnu mrlju na zubu ali kao da je unuzar zuba, zubarka mi je rekla da je u pitanju pigmentacija ali da li i kako se to tretira?
Poštovani, ukoliko se radi o pigmentaciji na zubu, nije potrebno ništa preduzimati. Potrebno je samo da dobro održavate oralnu higijenu i da se ta pigmentacija redovno prati na stomatološkim pregledima.
Postovani,
Cesto mi se desava ujutru nakon pranja zuba da deo pri korenu tj desnima pozuti. Tako je jedan deo zuba zut, a ostatak bele boje. Zuta boja kasnije tokom dana nestane, tako da je zub beo. Nisam sigurna sta je uzrok ovome i da li treba posetiti zubara. Zamolila bih za savet.
Poštovana, moguće da na zubima postoje čvrste ili meke naslage koje prouzrokuju ovo menjanje boje. Savetujem Vam da posetite stomatologa radi detaljnog čišćenja i poliranja zuba. Dobro ispolirani i glatki zubi kasnije neće lako primiti na sebe nove naslage, pa samim tim neće ni doći do promene boje zuba.
Poštovani,
Nakon čišćenja kamenca pre dve-tri ned.zubi su mi poprimili zuckasto-modru boju i to sam primetila odmah nakon tretmana. Pre toga sam imala bele zube, naravno ne holivudski bele, ali sasvim normalne bele boje. Sta bi mogao biti uzrok tome? Da li je na promenu boje mogao da utice sam tretman ciscenja i sredstva koja su koriscena ili je pak nesto drugo u pitanju? Kako da povratim staru boju zuba, a da nije izbeljivanje u ordinaciji? Hvala unapred!
Poštovana Maja,
S obzirom na to da ne znamo kojom metodom Vam je uklanjan kamenac, ne možemo sa sigurnošću da kažemo zbog čega je došlo do prebojavanja. U svakom slučaju, ukoliko se zubi ne ispoliraju dobro nakon uklanjanja kamenca, može doći do brzog taloženja raznih pigmenata na zube. U Vašem slučaju bi možda bilo dovoljno da se zubi samo dobro ispoliraju, ali Vam svakako savetujem da ponovo posetite stomatologa i utvrdite o čemu se tu zapravo radi.
Postovani,
Imam problem od pre nekih 2 godine stvaraju mi se crne mrlje na zubima,kada sam otisla kod zubara ona mi je rekla da nema pomoci da su to neke bakterije koje cuvaju zube.Pa me zanima da li zaista ne postoji nikakav preparat kojim bi to mogla trajno ukloniti
Postovana,
Pre oko 2 gidine pocele su da mi se pojavljuju crne tace i linijice na zubima, zubarka mi je rekla da je to zbog sastava pljuvacke. Medjutim ako je zaista tako zasto se nije ranije pojavilo. Pa ne zanima da li zaista ne postoji nikakav preparat za trajno uklanjanje.
Poštovana Danijela,
Moguće je da se na zubima ili plombama pojavljuju crne tačkice koje zovemo pigmenti i koji nemaju veze sa karijesom. To se dešava kako zbog sastava pljuvačke, tako i zbog navika u Vašoj ishrani. Ukoliko ne predstavljaju estetski problem, uglavnom se ne tretiraju. Ukoliko želite da ih uklonite, to je moguće uraditi poliranjem zuba ili postavljanjem nove plombe na tom mestu.
Srdačan pozdrav!
Postovani, na cetvorci sam imala mali karijes koji mi je pre 5 meseci ociscen, i stavljena mi je bela plomba. Nemam nikakvih problema nakon toga, samo pre mozda dva meseca sam primetila na tom mestu da se pojavila crvena tackica precnika mozda oko 2 mm koja izgleda kao mali kapilarcic. Da li znate sta bi mozda moglo da bude? Pozdrav
Poštovana Milice,
Savetujem Vam da posetite svog stomatologa radi pregleda i konsultacije. Bez pregleda zuba, tečko je reći o čemu bi ovde moglo da se radi.
Srdačan pozdrav!
Poštovani,
pre 2 godine sam popravljao zub, kec je u pitanju. Vađen je živac. Vremenom je počeo da žuti. Kako bi to moglo da se reši i da li boli? Ovo poslednje je verovatno očekivano pitanje. 😄
Hvala Vam unapred.
Poštovani, kod jednog broja pacijenata javlja se promena boje lečenog zuba. Ovo je prirodan proces i posledica je prvobitne upale zuba. Potrebno je da se zub snimi i da se proveri da li je koren i okolna kost u dobrom stanju, tj. da li je zub dobro izlečen. Nakon toga moguće je uraditi beljenje tog zuba. Ovaj zub nema živac tako da sve što se u budućnosti bude radilo, biće potpuno bezbolno.
Poštovana, postoji Više razloga zbog kojih bi Vaši zubi mogli da promene boju u blago plavu. Ukoliko ti zubi na sebi imaju stare metalne plombe, one mogu da prosijavaju ili da oboje zub. Takođe, ukoliko su ti zubi lečeni ili imaju neki problem sa živcem unutar korena zuba, tada se takođe može dogoditi promena boje. Kako biste bili sigurni o čemu se radi, potrebno je uraditi RTG snimak tih zuba i pregledati ih kod stomatologa.
Komentari
20
09.09.2018. 19:34
Koliko moze trajati zub kojem je zivac izvadjen,nazalost veci dio zuba mi je otisao(70%),da li je rijesenje krunica?Hvala unaprijed
01.10.2018. 21:01
Poštovani Marko, zub kojem je izvađen živac može da traje isto koliko i zub kojem nije vađen živac. Ukoliko je veći deo zuba izgubljen, izrada krunice je tada pravo i sigurno rešenje. Ona će sačuvati zub od mogućnosti loma, što se često dešava kod ovakvih zuba.
07.10.2018. 22:24
Zanima me demineralizacija zuba,i kako se to moze rjesiti,imam tvrdi sloj bijelih naslaga,stomatolog mi je rekao da to nije karijes.Zanima me postoji li rjesenje za to? ☺
10.10.2018. 14:05
Poštovani Srđane, u zavisnosti od stepena demineralizacije gleđi, postoje određeni preparati koji se kroiste u stomatološkoj ordinaciji i koji rade na principu remineralizacije. Ti preparati imaju veliki klinički uspeh kod početnih i srednjih demineralizacija. Ukoliko su ta oštećena veća, tada je neophodno postaviti plombu na zub, iako on nije zahvaćen karijesom.
18.12.2018. 22:48
Pozdrav, od skoro sam primetio crnu mrlju na zubu ali kao da je unuzar zuba, zubarka mi je rekla da je u pitanju pigmentacija ali da li i kako se to tretira?
19.12.2018. 10:12
Poštovani, ukoliko se radi o pigmentaciji na zubu, nije potrebno ništa preduzimati. Potrebno je samo da dobro održavate oralnu higijenu i da se ta pigmentacija redovno prati na stomatološkim pregledima.
18.04.2019. 10:11
Postovani,
Cesto mi se desava ujutru nakon pranja zuba da deo pri korenu tj desnima pozuti. Tako je jedan deo zuba zut, a ostatak bele boje. Zuta boja kasnije tokom dana nestane, tako da je zub beo. Nisam sigurna sta je uzrok ovome i da li treba posetiti zubara. Zamolila bih za savet.
Hvala unapred.
25.04.2019. 17:00
Poštovana, moguće da na zubima postoje čvrste ili meke naslage koje prouzrokuju ovo menjanje boje. Savetujem Vam da posetite stomatologa radi detaljnog čišćenja i poliranja zuba. Dobro ispolirani i glatki zubi kasnije neće lako primiti na sebe nove naslage, pa samim tim neće ni doći do promene boje zuba.
26.11.2019. 02:14
Poštovani,
Nakon čišćenja kamenca pre dve-tri ned.zubi su mi poprimili zuckasto-modru boju i to sam primetila odmah nakon tretmana. Pre toga sam imala bele zube, naravno ne holivudski bele, ali sasvim normalne bele boje. Sta bi mogao biti uzrok tome? Da li je na promenu boje mogao da utice sam tretman ciscenja i sredstva koja su koriscena ili je pak nesto drugo u pitanju? Kako da povratim staru boju zuba, a da nije izbeljivanje u ordinaciji? Hvala unapred!
27.11.2019. 13:17
Poštovana Maja,
S obzirom na to da ne znamo kojom metodom Vam je uklanjan kamenac, ne možemo sa sigurnošću da kažemo zbog čega je došlo do prebojavanja. U svakom slučaju, ukoliko se zubi ne ispoliraju dobro nakon uklanjanja kamenca, može doći do brzog taloženja raznih pigmenata na zube. U Vašem slučaju bi možda bilo dovoljno da se zubi samo dobro ispoliraju, ali Vam svakako savetujem da ponovo posetite stomatologa i utvrdite o čemu se tu zapravo radi.
23.01.2020. 01:05
Postovani,
Imam problem od pre nekih 2 godine stvaraju mi se crne mrlje na zubima,kada sam otisla kod zubara ona mi je rekla da nema pomoci da su to neke bakterije koje cuvaju zube.Pa me zanima da li zaista ne postoji nikakav preparat kojim bi to mogla trajno ukloniti
17.02.2020. 11:23
Poštovana Danijela, bakterijske pigmente je moguće ukloniti poliranjem ili peskiranjem zuba, kao i zamenom starih plombi.
Srdačan pozdrav!
23.01.2020. 19:25
Postovana,
Pre oko 2 gidine pocele su da mi se pojavljuju crne tace i linijice na zubima, zubarka mi je rekla da je to zbog sastava pljuvacke. Medjutim ako je zaista tako zasto se nije ranije pojavilo. Pa ne zanima da li zaista ne postoji nikakav preparat za trajno uklanjanje.
17.02.2020. 11:22
Poštovana Danijela,
Moguće je da se na zubima ili plombama pojavljuju crne tačkice koje zovemo pigmenti i koji nemaju veze sa karijesom. To se dešava kako zbog sastava pljuvačke, tako i zbog navika u Vašoj ishrani. Ukoliko ne predstavljaju estetski problem, uglavnom se ne tretiraju. Ukoliko želite da ih uklonite, to je moguće uraditi poliranjem zuba ili postavljanjem nove plombe na tom mestu.
Srdačan pozdrav!
15.02.2020. 00:28
Postovani, na cetvorci sam imala mali karijes koji mi je pre 5 meseci ociscen, i stavljena mi je bela plomba. Nemam nikakvih problema nakon toga, samo pre mozda dva meseca sam primetila na tom mestu da se pojavila crvena tackica precnika mozda oko 2 mm koja izgleda kao mali kapilarcic. Da li znate sta bi mozda moglo da bude? Pozdrav
17.02.2020. 11:27
Poštovana Milice,
Savetujem Vam da posetite svog stomatologa radi pregleda i konsultacije. Bez pregleda zuba, tečko je reći o čemu bi ovde moglo da se radi.
Srdačan pozdrav!
14.01.2021. 02:04
Poštovani,
pre 2 godine sam popravljao zub, kec je u pitanju. Vađen je živac. Vremenom je počeo da žuti. Kako bi to moglo da se reši i da li boli? Ovo poslednje je verovatno očekivano pitanje. 😄
Hvala Vam unapred.
15.01.2021. 13:21
Poštovani, kod jednog broja pacijenata javlja se promena boje lečenog zuba. Ovo je prirodan proces i posledica je prvobitne upale zuba. Potrebno je da se zub snimi i da se proveri da li je koren i okolna kost u dobrom stanju, tj. da li je zub dobro izlečen. Nakon toga moguće je uraditi beljenje tog zuba. Ovaj zub nema živac tako da sve što se u budućnosti bude radilo, biće potpuno bezbolno.
18.01.2021. 00:49
Dobar dan. Dva zuba su promenila boju u blago plavu boju sta to moze biti?
18.01.2021. 10:26
Poštovana, postoji Više razloga zbog kojih bi Vaši zubi mogli da promene boju u blago plavu. Ukoliko ti zubi na sebi imaju stare metalne plombe, one mogu da prosijavaju ili da oboje zub. Takođe, ukoliko su ti zubi lečeni ili imaju neki problem sa živcem unutar korena zuba, tada se takođe može dogoditi promena boje. Kako biste bili sigurni o čemu se radi, potrebno je uraditi RTG snimak tih zuba i pregledati ih kod stomatologa.
Ostavite komentar