Šta su bezmetalne krunice i mostovi?
Krunice za zube su nadoknade koje se trajno lepe na postojeće zube i menjaju njihov izgled. Mostovi predstavljaju nekoliko spojenih krunica koji u svom sklopu mogu da nadoknade jedan ili više izvađenih zuba.
Kako samo ime kaže, bezmetalne krunice i mostovi se izrađuju bez metalne osnove. Materijal koji se najčešće koristi kao zamena za metal je cirkonijum. Zbog svojih fizičkih karakteristika i boje, ima visoke estetske karakteristike i daje zubima potpuno prirodan izgled, bez karakterističnog sivog tona metala.
Kada se preporučuje ugradnja cirkonijum krunica?
Cirkonijum krunice imaju veoma dobre estetske karakteristike i potpuno se uklapaju u prirodan izgled zuba. Samim tim, njih najčešće koristimo na prednjim zubima kada pacijenti nisu zadovoljni izgledom svojih prirodnih zuba. Ova vrsta navlaka za zube nam omogućava da postignemo odlične estetske rezultate.
Mostove izrađene od kombinacije cirkonijuma i keramike preporučujemo samo u slučajevima kada nedostaju jedan, eventualno dva zuba. Za veće nadoknade od toga pacijentima savetujemo izradu metalokeramičkih mostova zbog njihove bolje fizičke izdržljivosti.
Pregledom i analizom RTG snimka, utvrđujemo da li je u vašem slučaju moguća postavka cirkonijumskih krunica ili mostova, tako da budu ispunjeni svi estetski i funkcionalni zahtevi. Ukoliko su zubi zdravi i promene koje želite da napravite je moguće postići bezmetalnim krunicama, tada pristupamo daljoj izradi navlaka za zube.
Kako izgleda procedura ugradnje bezmetalnih krunica?
Procedura ugradnje bezmetalnih krunica i mostova odvija se u nekoliko standardnih koraka. U stomatološkoj ordinaciji Bede ova procedura je svakodnevica, proces je brz i uz primenu anestezije je potpuno bezbolan.
Brušenje zuba
Brušenjem zuba oblikujemo zube tako da je na njih kasnije moguće postaviti bezmetalnu navlaku. Ova procedura se sprovodi uz primenu anestezije.
Uzimanje otiska
Nakon brušenja zuba pristupa se uzimanju otiska gornjih i donjih zuba u celosti. Otisci se potom šalju u zubotehničku laboratoriju, gde se primenom digitalne tehnologije dizajnira budući izgled zuba.
Ugradnja
Nakon probe zuba, pristupamo njihovom cementiranju odnosno trajnom lepljenju za zube. Potom još jednom proveravamo da li je zagriz pravilan i pacijent je spreman za svoj novi osmeh.
Bezmetalne krunice pre i posle
Razlike između metalne i bezmetalne krune
Osnovna razlika između ove dve vrste materijala je ta što cirkonijum krunice u sebi ne sadrže metal. Ova karakteristika čini da postavljanjem krunica ili mostova dobijamo bolje estetske rezultate i prirodniji izgled zuba.
Sa druge strane, kod osoba koje imaju potrebe za izradom mostova koji treba da nadoknade veći broj izvađenih zuba preporučujemo izradu nadoknada sa metalnom osnovom, zbog svoje bolje čvrstoće.
Održavanje bezmetalnih krunica
Održavanje bezmetalnih krunica je poput održavanja bilo koje druge vrste navlaka. Redovna oralna higijena, upotreba zubnog konca ili interdentalnih četkica, takođe oralnog tuša su načini za pravilno održavanje krunica uz redovne godišnje ili polugodišnje kontrole kod stomatologa.
Cirkonijum krunice iskustva
Naš pacijent Marko K. nakon postavljanja 3 cirkonijum krunice kaže:
„Na cirkonijum krunice postavljene u ordinaciji Bede navikao sam se vrlo brzo, posle samo par dana. Estetski, krunice izgledaju potpuno prirodno i savršeno se uklapaju u moj osmeh.“
Ugradnja krunica u stomatološkoj ordinaciji
U stomatološkoj ordinaciji Dr Bede najveću važnost pridajemo individualnom pristupu pacijentu, svim estetskim i funkcionalnim zahtevima, ali pre svega zdravlju zuba na koje želimo da postavimo krunice. Od toga najviše zavisi dugotrajnost svake vrste nadoknade na zubima.
Sama procedura izrade navlaka za zube zavisi od broja zuba, ali u proseku traje 7-10 dana. Za ovo vreme pacijent može nositi privremene zube kako bi lakše prošao period čekanja da krunice ili mostovi budu gotovi.
Ukoliko niste sigurni za koju vrstu navlaka da se odlučite, pozovite nas i zakažite svoj besplatan pregled i konsultaciju.
Najčeća pitanja
Koliko dugo traju cirkonijum krunice?
Mogu da traju dugi niz godina, kao i metalokeramičke krunice. Ono na šta je potrebno obratiti pažnju je da li se tokom godina desni povlače. Ukoliko u kasnijim godinama života dođe do povlačenja desni, tada je potrebno zameniti krunicu.
Šta utiče na životni vek krunice?
Na životni vek utiče održavanje higijene, redovno čišćenje kamenca i mekih naslaga, takođe sklonost ka povlačenju desni ili pojavi paradentoze. Na zubne krunice utiču i loše navike poput škripanja zubima, grickanja noktiju ili predmeta mogu značajno da oštete bilo kakvu vrstu nadoknada na zubima.
Koja vrsta cirkonijum krunica je najbolja?
Mogu biti izrađene samo od cirkona (full cirkon) ili od kombinacije cirkona i keramike. Oba materijala daju odlične estetske rezultate, a stomatolog će na osnovu rezultata koji želite da postignete najbolje odlučiti o tome koja vrsta krunica je najbolja za pacijente.
Nedostaci cirkonijum krunica
Osnovni nedostatak ove vrste materijala je što u slučajevima kada želimo da sa jednim mostom nadoknadimo veći broj zuba koji fali (3 ili više), materijal se nije pokazao dovoljno otporan.
Koliko dugo traju bezmetalne krunice za zube?
Bezmetalne krunice i bezmetalni mostovi mogu da traju dugi niz godina, ali se nikada ne može reći tačno koliko. Zavisi od navika pacijenta i sklonosti ka paradentozi.
Koje krunice najduže traju?
Kod postavljanja krunica na zub najvažnije je kakvo će ubuduće biti zdravlje zuba i desni , da li je krunica pravilno napravljena i usklađena sa zagrizom. To je ono što utiče na vek krunica, a ne materijal od kojeg je krunica napravljena.
Šta se dešava s krunicama nakon 10 godina?
Ukoliko su zubi i desni zdravi, krunica može da stoji i duže od 10 godina. Ukoliko je došlo do povlačenja desni i posledičnog kvara zuba, potrebno je skinuti staru krunicu, sanirati sve neophodno i potom izraditi novu.
Mogu li da jedem normalno sa cirkonijum krunicama?
Da. Ukoliko je zagriz pravilno usklađen sa cirkonijum krunicama ili mostovima možete normalno jesti.
Mogu li cirkonijum krunice da izblede?
Ne. Kada su trajno postavljene na zube, ne mogu da se izbele, ali ni da potamne.
Da li su toksični materijali za izradu krunice?
Materijali koji se koriste za izradu bilo koje zubne nadoknade su ispitani, odobreni za upotrebu u ljudskom organizmu i nisu toksični po ljudsko zdravlje.
Alergija na crikonijum krunice
Ovaj materijal je biokompatibilan i ne izaziva alergije.