fiksna-proteza-novi-sad

Fiksne proteze za zube predstavljaju bravice i metalne žice na zubima koje se postavljaju radi ispravljanja nepravilnog položaja zuba. Na ovaj način se postiže pravilan zagriz i lep izgled svih zuba u celini.

Prednost fiksnih u odnosu na proteza za zube koje se skidaju je taj, što one deluju na zube 24 sata, pa se time do rezultata dolazi brzo i efikasno.

Kako funkcioniše fiksna proteza?

Fiksna proteza se sastoji od metalnih bravica (breketa) i žica koje ih povezuju. Ispravljanje zuba funkcioniše tako što se na osnovu određenog položaja breketa i menjanja debljine žica zubi pomeraju u željeni položaj.

Vrste fiksnih proteza

fiksne proteze-novi-sad

Terapija ispravljanja zuba se sprovodi kako metalnim tako i fiksnim keramičkim aparatima. Takođe, terapija fiksnim ortodontskim aparatom može da se radi u kombinaciji sa folijama za ispravljanje zuba.

Koja vrsta fiksnog ortodontskog aparata će biti postavljena zavisi od želja pacijenta, takođe samog položaja zuba. Zajedno sa specijalistom ortodoncije donosimo odluku o tome koja vrsta proteze je za vas najbolja i u skladu sa tim se sprovodi cela terapija.

Metalne mogu biti legirajuće i samoligirajuće proteze. Po izgledu su ove dve vrste bravica veoma slične, samo se razlikuju po sistemu vezivanja bravice za žicu proteze. Samoligirajuće bravice su jednostavnije i brže za rad, pa je samim tim vreme potrebno da se na mesečnoj kontroli urade potrebna podešavanja kraće.

Keramičke bravice su izrađene u boji zuba, i one se postavljaju samo na prednje zube. Na bočne zube se čak i kod ovakvih proteza postavljaju metalni breketi. Njihova primena nije moguća kod svih slučajeva gde je potrebno nošenje fiksne proteze, jer imaju manju moć delovanja od metalnih breketa.

Priprema i nošenje fiksne proteze

U stomatološkoj ordinaciji Dr Bede, ispravljanje zuba protezom obuhvata proces pripreme zuba, zatim nošenje same proteze, kao i proces nakon skidanja fiksne proteze.

U sklopu pripreme se rade sve vrste sanacija koje su neophodne, kao što su čišćenje zuba, popravka zuba, zamena neadekvatnih plombi i po potrebi vađenje umnjaka.

 Zatim se radi snimak zuba i uzimaju se otisci, kako bi se uradila analiza i plan terapije.

Nošenje fiksne proteze za ispravljanje zuba iziskuje od pacijenta dve stvari: dobru oralnu higijenu i redovne dolaske na kontrole jednom mesečno.

Održavanje zuba sa fiksnom protezom

Higijena zuba i fiksne proteze je veoma važan deo terapije. Proteza se održava običnim i međuzubnim četkicama, a po potrebi i vodenim tušem. Osim toga, na svakih par meseci potrebno je da se uradi profesionalno čišćenje zuba kod stomatologa i peskiranje zuba.

Fiksna proteza ishrana

Što se tiče ishrane tokom nošenja fiksne proteze, postoje određena pravila. Prvih 4-5 dana nakon postavljanja potrebno je jesti isključivo meku hranu, kako bi se privikli na žvakanje sa protezom.

Nakon perioda privikavanja, možete jesti skoro svu hranu, ali izbegavajte otkidanje i odgrizanje tvrđe hrane, već je jedite u isečenim manjim zalogajima. Takođe se ne preporučuju orašasti plodovi i lepljiva hrana (npr. gumene bombone, žvake).

Šta se dešava nakon skidanja fiksne proteze?

Nakon završenog ispravljanja zuba izrađuju se retineri, odnosno providne folije za nošenje tokom spavanja, koje služe za održavanje postignutih rezultata. U nekim slučajevima je umesto folija moguće zalepiti retencionu žicu sa unutrašnje strane zuba, koja ima istu funkciju.

Cena fiksne proteze

Cena cele terapije ispravljanja zuba zavisi od vrste proteze odnosno vrste breketa koji se koriste u samoj terapiji. Cena obuhvata celu terapiju i sve kontrole, bez obzira na to koliko dugo će trajati nošenje proteze.

Svaka terapija zahteva mesečne dolaske na kontrole, pa je i plaćanje moguće na rate. Kako biste saznali koja vrsta proteze je najbolja u vašem slučaju, zakažite besplatan pregled i konsultacije na broj 021 / 547 555.

Najčešća pitanja

Kada se preporučuje nošenje fiksne proteze?

Preporučuje se u slučajevima kada postoji nepravilan zagriz ili kada položaj zuba nepovoljno utiče na estetiku zuba.

Kome je fiksna proteza namenjena?

Fiksnu protezu mogu da nose i mladi i stari, svako ko je željan da ispravi svoje zube i time utiče na njihov izgled i dugovečnost. Fiksna proteza se postavlja samo na stalnim zubima, dakle kod dece sa mlečnim zubima se ne postavlja.

Moguće komplikacije kod fiksne proteze

Moguće komplikacije se uglavnom odnose na zdravlje zuba, odnosno pojavu karijesa. Ovo se dešava kao posledica neadekvatne higijene. Ukoliko pacijent nije voljan da detaljno održava oralnu higijenu, lako može doći do kvarova na zubima ili upale desni.

Koliko dugo se nose fiksne proteze?

Nošenje fiksne proteze zavisi od više faktora, a to su:

  • Težina anomalije koja se ispravlja.
  •  Godine starosti pacijenta.
  • Da li pacijent redovno dolazi na kontrole.

Svi ovi faktori zajedno utiču na trajanje same terapije i najčešće nije moguće predvideti koliko će to tačno meseci biti. Ordinacija Dr Bede stoji vam raspolaganju za sva pitanja i nedoumice.