Bruksizam, stiskanje ili škrgutanje zubima predstavlja nesvesnu radnju koja se dešava uglavnom noću. Osoba koja ima bruksizam u toku sna proizvodi glasne i neprijatne zvukove, kojih sama nije svesna i koju najpre primeti druga osoba. Ukoliko se škripanje zubima dešava svesno, u toku dana, tada se naziva bruksomanija.
Uzroci bruksizma su:
-stres, emocionalno opterećenje, strah i zamor
-nepravilan zagriz (malokluzija)
-uzimanje određenih lekova (antidepresivi)
-agresivni ili hiperaktivni tipovi ličnosti
-posledica rasta zuba kod dece
Zbog toga što bruksizam nastaje nesvesno, sile koje mišiči prenose na zube su mnogo jače od onih koje nastaju u toku funkcije žvakanja. To dovodi do ozbiljnih posledica po zube i njihov potporni aparat.
Najčešći simptomi škripanja zubima su:
-zaravnjene grizne površine zuba
-oštećenja gleđi, pukotine u gleđi
-oštećenje desni(ogoljavanje zuba) i potpore zuba
-oštećenje unutrašnje strane (sluzokože) obraza
-oštećenje viličnog zgloba, bolovi u zglobu
-osetljivost zuba
-smanjena visina zagriza
-bolovi u mišićima
-bolovi u ušima
-glavobolja
-napetost, nervoza
Ukoliko primetite neke od navedenih simpotma, obratite se svom stomatologu. Pitanja koja pacijenti najčešće postavljaju su:
-šta dovodi do bruksizma?
-koji su uzroci škripanja zubima?
-kako se postavlja dijagnoza bruksizma?
-da li je ovo stanje privremeno ili trajno?
-koja je najbolja terapija bruksizma?
-koje su alternativne metode lečenja bruksizma?
-da li postoje neka ograničenja, kojih bi trebalo da se pridržavam?
Bruksizam – lečenje
Očekujte od svog stomatologa da vam postavi neka pitanja, kao što su: kada ste prvi put primetili simptome bruksizma, da li škripite zubima stalno ili povremeno, da li ste primetili da se u određenim situacijama škripanje pojačava ili smanjuje…
Posle pregleda u stomatološkoj ordinaciji i utvrđivanja uzroka škripanja zubima, pravi se plan terapije. U toku pregleda i uz pomoć analize rendgen snimka, stomatolog će moći da proceni kakve su posledice nastale na zubima i na okolnim strukturama (desni, obrazi, zglob).
Ukoliko je uzrok nepravilan zagrižaj, neophodna je ortodontska terapija ili selektivno brušenje zuba. Već prisutne posledice bruksizma se saniraju konzervativno (bele plombe) ili protetski (navlake, krunice).
Najvažnija je izrada silikonskog splinta (night-guard) koji je napravljen prema otisku zuba pacijenta. Night-guard se nosi u toku spavanja i sprečava dalje oštećenje zuba, desni i viličnog zgloba.
Kod pojedinih pacijenata preporučuje se psihološko savetovanje i promena nekih životnih navika kao što su: smanjenje stresa, izbegavanje kofeina, alkohola i cigareta pre spavanja. Takođe, moguće je konsultovati specijalistu za spavanje,koji bi daljim ispitivanjima utvrdio da li pacijent pati od opstruktivne sleep-apnee i koliko često noću stiska zubima.
Do sada nije bilo komentara
Ostavite komentar