Bol na zagriz je kratkotrajan oštar bol koji se najčešće javlja u toku jela i prestaje posle par sekundi. Kod ljudi koji na nekom od zuba osećaju ovu neprijatnost, često dovodi do toga da se izbegava žvakanje na toj strani. Odsustvo žvakanja na jednom određenom mestu u dužem vremenskom periodu nije dobro za zdravlje samog zuba i desni. Razloga za pojavu ovakve vrste bola ima više, a kako bi utvrdili koji je razlog prisutan u vašem slučaju, savetujemo vas da posetite svog stomatologa radi pregleda.
Najčešći razlozi zbog kojih se javlja bol na zagriz:
1.Karijes – bol na zagriz ponekad može biti i među prvim simptomima koji će vam ukazati na to da je vreme da odete na kontrolu. Ovaj bol se može javiti i u kombinaciji sa ostalim nadražajima kao što su hladno ili slatko. Ovaj problem se lako rešava, popravkom zub bol će prestati.
2.Lom (fraktura) zuba – ukoliko je došlo do loma zuba, javiće ce osetljivost u momentu otpuštanja zagriza. U zavisnosti od toga koliki deo zuba je zahvaćen lomom, u skladu sa tim postoji i više rešenja za ovaj problem u vidu plombe, nadogradnje ili keramičke navlake. Na žalost, često se dešava da se zub slomi po vertikalnoj osi, ispod nivoa desni i tada je gotovo nemoguće spasiti zub.
3.Lom (fraktura) stare plombe – svaka plomba posle određenog niza godina može da se slomi ili odvoji od zuba. Tada se javljaju bolovi na zagriz, kao i bolovi u predelu desni. Kao i u slučaju karijesa, ovaj problem se rešava zamenom stare plombe za novu.
4.Destruiran zub sa hroničnim zapaljenjem živca – kada je krunice zuba većim delom zahvaćena karijesom, do te mere da je i živac zahvaćen hroničnom upalom, bolovi se mogu javiti u toku jela. To se javlja zato što hrana pritiska živac koji je izložen spoljašnjoj sredini. U zavisnosti od toga da li je ovaj zub moguće pravilno izlečiti i nadograditi, stomatolog će vas na osnovu pregleda i analize snimka posavetovati da li da se borite za očuvanje ovog zuba ili je potrebno vađenje. Ova vrsta bola se često javlja kod dece na mlečnim zubima.
5.Bol nakon popravke zuba – ovakva vrsta bola se može javiti iz dva razloga. Prvi je reakcija zuba na novu plombu. Ova osetljivost se javlja odmah nakon postavljanja plombe i trebalo bi da vremenom nestane. Druga vrsta bola nastaje kao posledica neadekvatne plombe odnosno njene visine. Ukoliko nakon popravke zub osećate da vam je zagriz visok, potrebno je da se što pre javite svom stomatologu kako bi se uradila korekcija visine plombe. Ukoliko je zub izložen ovoj vrsti pritiska pri žvakanju duži vremenski period, može doći do odumiranja živca u tom zubu.
O ostalim vrstama bola koje se mogu javiti nakon stomatološke intervencije na zubu možete pročitatiovde.
Do sada nije bilo komentara
Ostavite komentar